عرضه انواع میلگرد

میلگرد یکی از محصولات فولادی است که کاربرد زیادی در صنایع، به ویژه صنعت ساختمان سازی دارد. میلگردها در حالت کلی به دو دسته ساده و آجدار تقسیم بندی می شوند و می توان آن را به دو حالت شاخه و کلاف در بازار یافت. در این مقاله قرار است تمام استانداردهای میلگرد و انواع مختلف آن را به دقت بررسی کنیم تا بتوانیم به تفکیک نوع و استاندارد آن ها، در ساختمان سازی استفاده کنیم.

عرضه انواع میلگرد

میلگرد چیست؟

میلگرد که مخفف “میله تقویت کننده” است، میله ای فلزی می باشد که به منظور کمک به افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود. در نتیجه به سازه های بتنی کمک می کند تا در برابر بارهای کششی، خمشی، پیچشی و برشی ایستادگی بالایی داشته باشد.

میلگرد معمولاً در سازه های بتنی قابل مشاهده نیست؛ زیرا که درون سازه بتنی مدفون می شود. برای ساخت میلگرد از فولاد استفاده می شود؛ چرا که فولاد مانند بتن دارای خواص انبساط حرارتی است که اثرات ناشی از تغییر دما را کاهش می دهد. همه میلگردها به صورت صاف و صیقلی  ساخته نمی شوند و به منظور جلوگیری از لغزش در ساختار بتنی، میلگرد را نیز به صورت آجدار می سازند.

استانداردهای بین المللی میلگرد

رای تولید میلگردها از استانداردهای مختلفی استفاده می گردد. تمام استانداردهای مورد استفاده توسط سازمان بین المللی تهیه و کاملا مورد تائید آن ها می باشد. از این رو در زمان خرید میلگرد باید به این موضوع دقت داشت تا بتوان بر اساس استاندارد تولید، محصول مورد نیاز را خریداری نمود.

هر کشوری استاندارد خاصی را  برای تولید میلگرد  استفاده می کند. در کل مجموعه استانداردهای موجود برای میلگرد عبارتند از:

  • استاندارد ملی روسیه (GOST 5781)
  • استانداردهای صنعتی ژاپن (JIS G3112)
  • مؤسسه استانداردهای آلمان (DIN 488)
  • مؤسسه استانداردهای بریتانیا (BSI BS4449)
  • استاندارد ایالات متحده (ANSI/AWS D1/4)
  • سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO 6935)
  • آیین‌نامه بتن کانادا (CSA-A23.3-04)
  • آیین‌نامه استرالیا برای میلگردهای آجدار

استانداردهای میلگرد در ایران

در ایران، کارخانه ذوب آهن اصفهان، به عنوان پیشگام در صنعت فولاد، از استانداردهای روسی برای  تولید میلگرد استفاده می کند. استانداردهای دیگری نیز برای تولید میلگرد در ایران وجود دارد که به مجموع آن ها، ISIRI 3132  گفته می شود. ISIRI 3132 چکیده استانداردهای جهانی DIN ,EN ,JIS ,ASTM ,ISO   است که در ادامه به معرفی و ارائه توضیح مختصری در رابطه با آن ها می پردازیم.

استاندارد DIN: از استاندارد DIN آلمان در بیشتر کشور های اروپایی استفاده می شود. استفاده از میلگرد تولیدی با این نوع استاندارد در مناطقی که به مقاومت بالا در ساخت و ساز نیاز است، مخرب خواهد بود؛ زیرا در این نوع استاندارد، تیرآهن با روش ترمکس تولید می شود که از مقاومت لازم برای مناطق مذکور برخوردار نیست.

استاندارد روسیه: میلگرد روسی طبق استاندارد GOST 5781 کشور روسیه تولید می شود که بر اساس آن میلگردهایی تا سایز ۴۰ را تولید می کنند. در این استاندارد، میلگردها به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند که در بازار آن ها را با نام های A1، A2، A3 و A4 می شناسند.

کارخانه ذوب آهن به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان میلگرد در ایران برای تولید محصولات خود، از این استاندارد استفاده می کند.

گروه استاندارد ۳۱۳۲ مقاومت کششی (MPa) مقاومت تسلیم (MPa) شکل ظاهری رده سختی
A1 (S240) ۳۶۰ ۲۴۰ میلگرد ساده نرم
A2 (S340) ۵۰۰ ۳۰۰ میلگرد آجدار مارپیچ نیمه سخت
A3 (S400) ۶۰۰ ۴۰۰ میلگرد آجدار جناغی نیمه سخت
A4 (S500) ۶۵۰ ۵۰۰ میلگرد آجدار مرکب سخت

قیمت میلگرد

همانطور که می دانید نمی توان قیمت ثابتی را برای این محصول تعیین کرد. همواره قیمت ها بسته به عوامل مختلف مانند شرایط داخلی کشور، نرخ ارز و ارزش آن و حتی بر اساس فصول سال دچار تغییر می شوند. از این رو نیاز است حتما قبل ازخرید با کارشناسان فروش سپاهان فولاد توانا (سپاهان فولاد نوین کثیر) در تماس باشید.