عرضه انواع لوله فولادی

لوله های فولادی مقاطعی طویل و توخالی با سطح مقطع دایره ای هستند که کاربرد اصلی آنها انتقال میعانات و گازها است و همچنین در ساخت و ساز نیز اغلب به کار برده می شوند. وجود روش های متنوع تولید لوله های فولادی سبب ایجاد تنوع در بین این مقاطع شده که هر یک مزایا و معایب خود را داشته و دامنه کاربردی خاصی را نیز شامل می شوند. در این مقاله با معرفی انواع لوله فولادی، استانداردهای تولید لوله، مزایا و کاربردهای انواع لوله های فولادی با سپاهان فولاد توانا همراه باشید.

لوله فولادی چیست ؟

لوله فولادی مقطعی استوانه ای بوده که می تواند دارای درز و یا بدون درز ساخته شود و کاربرد فراوانی در صنایع لوله کشی (Piping) شامل انتقال نفت، گاز، آب و سایر سیالات دارد. این لوله های فولادی معمولا در طول های 6 و 12 متر تولید شده و در همین طول ها نیز به کار برده می شوند. لوله های فولادی 6 متری اغلب برای مصارف لوله کشی صنعتی و لوله های فولادی 12 متری نیز به منظور استفاده در خطوط انتقال به کار برده می شوند. البته خود لوله های فولادی نیز انواع مختلفی داشته که در ادامه مفصل به آنها پرداخته خواهد شد.

انواع لوله فولادی

دسته بندی لوله های فولادی می تواند بر اساس معیار های متفاوتی انجام شود که دوتا از رایج ترین آنها، بر اساس وجود و یا عدم وجود درز جوش در لوله فولادی و یا بر اساس جنس لوله فولادی است.

لوله های فولادی درز دار یا درز جوش

لوله های فولادی ای که به صورت ورق های استوانه ای در می آیند و در انتها لبه های آنها جوش داده می شوند را لوله های فولادی درز دار یا لوله فولادی درز جوش می نامند. این مرحله از جوشکاری می تواند به دو صورت انجام پذیرد که بر این اساس، انواع لوله های درز جوش تولید می شوند که به شرح زیر هستند:

 

 • لوله فولادی درز دار طولی: این لوله ها دارای درز جوشی هم راستا با طول لوله فولادی دارند.
 • لوله های فولادی اسپیرال: لوله های فولادی اسپیرال دارای درز جوش به صورت مارپیچ بوده که در واقع این جوشکاری مارپیچ یک فرآیند ثانویه به منظور اتصال لوله های فولادی با طول کوتاه تر به هم و ایجاد یک لوله طویل است.
عرضه انواع لوله فولادی

لوله های فولادی بدون درز یا مانیسمان

نوع دیگری از لوله های فولادی وجود داشته که با توجه به فرآیند تولید آنها، به صورت بدون درز ساخته می شوند. این لوله ها را لوله فولادی مانیسمان نیز می گویند که بر نحوه تولید آنها دلالت دارد. لوله گوشتدار از این نوع اند. لوله های فولادی بدون درز بر اساس تنوع فرآیند تولید آنها به انواع زیر تقسیم می شوند:

 

 • لوله فولادی بدون درز Mandrel Mill یا آسیاب و سنبه
 • لوله فولادی مانیسمان
 • لوله فولادی اکسترود شده
 • لوله فولادی حاصل از ریخته گری گریز از مرکز

لوله استیل

لوله های استیل گونه ای از لوله های فولادی بوده که از جنس فولاد ضد زنگ هستند. بر اساس تنوع بین فولادهای ضد زنگ، لوله های استیل نیز به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

 • لوله استیل فریتی
 • لوله استیل آستنیتی
 • لوله استیل مارتنزیتی
 • لوله استیل داپلکس یا دو فازی
 • لوله استیل رسوب سخت شده

ارائه انواع لوله های فولادی در ضخامت و طول های مختلف در سپاهان فولاد توانا

سپاهان فولاد توانا (سپاهان فولاد نوین کثیر) تامین کننده و عرضه کننده انواع لوله‌های فولادی با ضخامت و طول های مختلف می باشد، برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تهیه تمامی محصولات می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره تلفن 02157426 در ارتباط باشید و یا به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.